Koralowce Nie ma produktów w tej kategorii

Podkategorie

 • Koralowce miękkie -...

  Koralowce miękkie, to świetny początek dla akwarystów morskich. Są tolerancyjne wobec warunków panujących w akwarium a przy tym stosunkowo tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu od koralowców twardych (LPS i SPS ). 

  Umiejscowienie - koralowce miękkie są uzależnione od prądu wody który przynosi im pokarm, tlen a także czyści z odpadków i produktów przemiany materii. Najlepszym możliwym źródłem cyrkulacji będzie falownik (wavemaker), który będzie okresowo zmieniał kierunek i intensywność ruchów wody. Należy pamiętać iż większość koralowców miękkich pochodzi z tej części rafy koralowej gdzie prąd jest najsilniejszy. 

  Opieka - miękkie koralowce są zwykle preferowane przez początkujących akwarystów morskich, należy jednak pamiętać iż ilość odmian barwnych i mutacji jest tak ogromna że zbiornik z koralowcami miękkimi również może wyglądać pięknie i zachwycać fluorescencją.

  Karmienie - koralowce zawierają glony symbiotyczne zooxantelle które produkują większość pokarmu dla koralowców miękkich. Większość koralowców chętne przyjmuje dodatkowe porcje pokarmu. 

  Najpopularniejsze koralowce miękkie to: Anthelia, Capnella, Cladiella, Discosoma, Lobophytum, Nephtea, Nephthea, Sarcophyton, Sinularia, Rhodactis, Ricordea, Xenia oraz cała rodzina koralowców zawartych pod wspólną nazwą Zoanthus.

 • Koralowce LPS

  Koralowce LPS - Large Polyp Scleractinia - czyli wielkopolipowe koralowce twarde. Koralowce te z reguły są bardziej wymagające od koralowców miękkich, potrzebują stabilnych parametrów wody i zróżnicowanej cyrkulacji. Zdarza się iż koralowiec po zakupie nie pompuje się w takim samym stopniu jak w sklepie, należy wtedy pomyśleć o zmianie miejsca w którym umieściliśmy koralowca. Przy wyborze miejsca należy również pamiętać iż większość koralowców LPS jest dość terytorialna i mogą poparzyć koralowce będące w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Najpopularniejsze koralowce LPS to : Acanthastrea, Acanthophyllia, Blastomussa, Echinophyllia, Euphyllia, Lobophyllia, Scolymia, Trachyphyllia, Mycedium oraz Welsophyllia.

 • Koralowce SPS

  Koralowce SPS - Small Polyped Stony Corals - czyli małopolipowe koralowce twarde. Ich polipy osadzone są wewnątrz szkieletu wapiennego który budowany jest przez koralowce w procesie wzrostu. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu wapnia i magnezu oraz o stabilnej twardości węglanowej, gdyż wartości te są stale konsumowane przez rosnące koralowce SPS. W akwarium morskim zwykle obsadza się je w górnych partiach skały gdyż wymagają intensywnego oświetlenia i cyrkulacji. SPS'y rosną w przeróżnych formach, od zarastających skały Montipor i Poritesów  po rosnące w długie "patyki" Acropory. Koralowce SPS charakteryzują się bogatą paletą intensywnych barw które zdobią akwarium rafowe. Uznawane są za trudniejsze w hodowli od koralowców LPS i miękkich m.in. za sprawą wrażliwości na wysokie wartości azotanów (NO3) i fosforanów (PO4). Do rodziny SPS prócz wymienionych należą także : Anacropora, Enallopsammia, Isopora, Oculina, Palauastrea, Paraclavarina, Pocillopora, Psammocora, Seriatopora oraz Stylophora.

 • Koralowce niefoto i...

  Koralowce niefotosyntezujące – jak nazwa wskazuje są to koralowce które nie czerpią pokarmu z produktów fotosyntezy, która to w ich tkankach nie zachodzi. Koralowce te w naturze żyją w głębszych partia i przedzboczach rafy koralowej. Zwierzęta ta nie potrzebują do życia światła a jedynie bogatej w pokarm wody. W naturze zwierzęta te nie mają problemu z wyżywieniem się gdyż woda morska bogata jest w fitoplankton i zooplankton. Natomiast w akwarium morskim to na akwaryście spoczywa obowiązek dokarmiania niefotosyntezujących zwierząt. Dostępna w handlu jest bogata gama pokarmów z przeznaczeniem „dla filtratorów” i koralowców niefoto.  

 • koralowce premium
 • Koralowce Australia